Z każdym rokiem rośnie liczba samorządów, które decydują się na wprowadzenie tzw. budżetu obywatelskiego i tym samym przekazanie części publicznych funduszy na realizację projektów zgłaszanych przez mieszkańców. Jednak jak sprawić, by mieszkańcy dowiedzieli się o takiej możliwości i byli chętni do zgłaszania inicjatyw oddolnych?
W miejskim budżecie Łodzi na inwestycje z budżetu obywatelskiego w 2015 roku do rozdysponowania jest 40 mln złotych, w Krakowie zgłoszono 611 propozycji zadań do realizacji, a Sopot już po raz piąty oddaje część miejskich funduszy w ręce lokalnej społeczności. Co roku przyłączają się do tej inicjatywy też kolejne polskie miasta i gminy. Potwierdza to dużą popularność budżetu partycypacyjnego oraz rosnące zainteresowanie takimi rozwiązaniami wśród mieszkańców.
Profesjonalne informowanie o inicjatywie to podstawa
W praktyce budżet obywatelski to realizacja przez gminę projektów i pomysłów zaproponowanych przez mieszkańców, poprzedzone głosowaniem na te projekty, które spełniły formalne warunki udziału. Dlatego ważnym elementem procesu wdrażania budżetu partycypacyjnego jest przemyślana kampania informacyjno-promocyjna. Mieszkańcy muszą wiedzieć jakie pomysły mają szansę na realizacje, co muszą zrobić aby ich propozycja wzięła udział w głosowaniu oraz kiedy wybierać inwestycje do wdrożenia. Stąd samorządy coraz częściej prowadzą działania informacyjne na wielu frontach, tworząc dedykowane budżetowi strony internetowe czy billboardy promocyjne.
Jednym z miast, które w tym roku po raz pierwszy zdecydowało się na uruchomienie budżetu obywatelskiego, jest Wejherowo. Tamtejsi urzędnicy postawili na różnorodne kanały i narzędzia komunikacji – prezentując okazały zbiór dobrych praktyk do wykorzystania przez inne samorządy. Oprócz specjalnej strony internetowej, w sieci pojawiły się liczne materiały w postaci video tutorali, informujące m.in. o zasadach udziału w budżecie, o tym jak prawidłowo oddać głos drogą tradycyjną i przez Internet czy mówiące o co właściwie w tym wszystkim chodzi – informatory te trafiły do portali Youtube i Facebook. Dla mediów tradycyjnych przygotowywane były informacje prasowe i regularne konferencje prasowe. Prowadzona była także kampania ulotkowa door-to-door. Efektem działań jest 47 zakwalifikowanych projektów, a wśród nich m.in. propozycje: „Wejherowo – miasto hortensji i lawendy”, „Psi park” wybieg dla psów w Wejherowie, czy impreza plenerowa z nordic walking w tle. – Priorytetem naszych działań było dostarczanie mieszkańcom informacji o tym w jaki sposób mogą wykorzystywać budżet obywatelski. Dzięki kampanii, skala zgłoszeń przerosła nasze początkowe oczekiwania – podkreśla Krzysztof Hildebrandt, prezydent miasta.
Spełnienie oczekiwań mieszkańców
Aktywizacja społeczeństwa w zarządzanie ich najbliższym otoczeniem przyniosła już efekty – w miastach, które zdecydowały się na wprowadzenie budżetu partycypacyjnego realizowane są projekty w obszarach rozbudowy i modernizacji lokalnej infrastruktury, podejmowane są inicjatywy prospołeczne, kulturalne czy edukacyjne – co ważne, odpowiadają one bezpośrednio oczekiwaniom mieszkańców. Dlatego też stale utrzymujące się poparcie dla budżetu obywatelskiego czy rosnąca liczba miast decydujących się na takie rozwiązanie są świadectwem na to, że mieszkańcy chcą uczestniczyć w zarządzaniu miejscem, w którym żyją, dostrzegają jego potrzeby i mogą proponować konkretne, często kreatywne rozwiązania.
Pliki do pobrania:
1. wejherowo_pl_-_bud__et_obywatelski_2015_-_pytania_i_odpowiedzi.mp4
****
Materiały dodatkowe
- Link do strony internetowej dedykowanej Budżetowi Obywatelskiemu w Wejherowie
www.wejherowo.pl/budzetobywatelski
www.budzet.wejherowo.pl
- Link do materiałów video na temat Budżetu Obywatelskiego w Wejherowie
www.wejherowo.pl/budzetobywatelski/s/43-multimedia
www.wejherowo.pl/materialy-wideo/glosowanie-tradycyjne-budzet-obywatelski-v934.html