Drony wbrew pozorom nie służą jedynie dostarczaniu rozrywki. Aż 45% Polaków uważa, że są one przyszłością przemysłu, ale tylko w wyspecjalizowanych branżach. A kto i do czego wykorzystuje te maszyny najczęściej obecnie?
„Głównym zastosowaniem dronów są wideofilmowanie oraz fotografia, zarówno krajobrazowa, jak i ślubna. Kamery czy inne podczepiane urządzenia dają jednak dużo większe możliwości. Maszyn używa się więc również np. do skanowania rzeźby terenu (żeby później móc przygotowywać mapy 4D) czy monitorowania pól uprawnych (pozwala to sprawdzać, czy są one optymalnie wykorzystywane)” – mówi serwisowi infoWire.pl Adrian Gomuliński, instruktor i dyrektor techniczny z Centrum Szkolenia UAV.
Dziedzin życia, w których drony potwierdziły swoją przydatność, jest wiele. Na przykład wojsko stosuje je między innymi do przeprowadzania zwiadów, ratownikom służą do poszukiwania zaginionych, a przyrodnikom pomagają badać faunę i florę.
Co ważne, nawet jeżeli nie znajdziemy na rynku tak wyposażonej maszyny, która odpowiadałaby naszym potrzebom, zawsze możemy skonstruować ją sami lub zlecić to profesjonalistom. „Do złożenia drona potrzeba dosyć szerokiej wiedzy. Jeśli ktoś dopiero wchodzi w branżę, jest to dla niego skomplikowane. Wtedy służymy pomocą. Jesteśmy w stanie zaprojektować taką platformę pod konkretne zastosowanie i zbudować ją od zera” – informuje rozmówca.