Wersja do wydrukuSend by emailWersja PDF

ATM Grupa – ponad 4 mln zysku netto po I kwartale 2014 roku.

Obrazek
Fot.
19 maja 2014

Ponad 4 mln zysku netto to wynik, jaki zanotowała po pierwszym kwartale 2014 roku Grupa Kapitałowa ATM, największy polski niezależny producent programów telewizyjnych i filmowych. W porównaniu do analogicznego okresu 2013 r. zanotowano wzrost skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży o 18% jak również znaczącą poprawę rentowności na każdym poziomie działalności - o 3,9 mln wzrósł zysk ze sprzedaży a o 4,4 mln zysk netto.


Grupa Kapitałowa ATM prowadzi działalność w czterech segmentach operacyjnych – produkcja telewizyjna, zarządzanie aktywami trwałymi, nadawanie oraz działalność pozostała.

Główne źródło przychodów Grupy to produkcja telewizyjna. Mimo kontynuacji polityki oszczędnościowej przez nadawców, wygenerowała ona o wiele lepsze zyski na poszczególnych poziomach działalności w porównaniu do okresu analogicznego roku ubiegłego. Bardzo wysoką oglądalnością, ponad 18-to% udziałami w grupie komercyjnej i uzyskaniem pozycji lidera pasma może pochwalić się nowy codzienny serial paradokumentalny „Pielęgniarki”, emitowany o godzinie 12-ej, od początku marca w Telewizji Polsat. Kontynuowano realizację zdjęć do najpopularniejszych produkcji głównych stacji: „Pierwsza miłość” (10 lat na antenie i oglądalność sięgająca 3

mln widzów), kultowy sitcom produkowany dla Telewizji Polsat „Świat według Kiepskich” (nadawany już od 15 lat, co stanowi światowy rekord), hit TVP1 „Ojciec Mateusz” i serial kryminalny „Na krawędzi” dla Telewizji Polsat. Z kolei kanał ATM Rozrywka wyprodukował swój nowy autorski program „DobraNoc ATM”. Na uwagę zasługuje również fakt, iż na podstawie polskiej wersji „Ojca Mateusza” producent z Rosji realizuje dla publicznego Pierwszego Programu rosyjską wersję tego serialu.

Wzrost wyników odnotował także segment związany z nadawaniem własnego kanału telewizyjnego ATM Rozrywka TV: w pierwszym kwartale 2014 r. oglądalność wzrosła o 20% i wyniosła 53 tys., natomiast udział w grupie wiekowej 16-49 podniósł się o 25 %, dając 0,84%.

W I kwartale 2014 r. trwały przygotowania do uruchomieniem w jednej z hal studyjnych ATM Grupy, Sceny na Bielanach, mogącej pomieścić 400 osobową publiczność, posiadającą profesjonalne nagłośnienie, oświetlenie i bezpłatny parking. Scena zainaugurowała działalność 10 maja, premierą sztuki czeskiego dramaturga Antonina Prochazky i mimo krótkiego okresu działalności, już cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony widzów, jak i teatrów pragnących wystawić tam swoje sztuki.

Aż połowę zysku netto ogółem osiągnął segment związany m.in. z grami komputerowymi i aplikacjami na urządzenia mobilne, na co miały wpływ międzynarodowe
sukcesy Spółki Aidem Media, producenta gier oraz programów komputerowych na różne platformy sprzętowe. W spółce tej ATM Grupa posiada 50% udziałów. Aidem Media będzie kontynuowała produkcję i sprzedaż własnych aplikacji, a także realizowała usługi na rzecz innych podmiotów z tego rynku.

W pierwszym kwartale 2014 r. najdynamiczniej rozwijał się segment zarządzania aktywami trwałymi, w którym nastąpił 26,2 % wzrost przychodów. Znaczącą poprawę zanotowały też spółki: ATM System świadcząca usługi związane z produkcją telewizyjną, ATM Studio wynajmująca powierzchnie studyjne i biurowe oraz ATM FX realizująca efekty specjalne. Poprawa wyników tego segmentu związana jest przede wszystkim z pozyskiwaniem coraz większej liczby zleceń od zewnętrznych kontrahentów.

ATM System i firma Live Park w marcu tego roku, w czasie meczu Legia Warszawa – Lech Poznań, po raz pierwszy w historii zaprezentowali pionierskie w telewizji polskiej użycie technologii 4K. Ta nowatorska emisja to skok do telewizji najwyższej jakości. Kontynuowane są prace nad kolejnymi rozwiązaniami zwiększającymi atrakcyjność transmisji. ATM System oferuje kompleksowe usługi realizacji telewizyjnych dla całego rynku producenckiego. Obsługuje programy produkowane dla największych stacji telewizyjnych w ATM Studio w Warszawie, takich jak: „The Voice of Poland”, „Top Chef”, „Hell`s Kitchen”, "Dancing with the stars. Taniec z Gwiazdami”, „Państwo w państwie” – rozszerzonego o udział widzów. Umacnia to zdecydowanie pozycję ATM Grupy na rynku. Wzrost sprzedaży powierzchni studyjnych i biurowych w ATM Studio oraz wyższe przychody pochodzące z obsługi technicznej i wynajmu sprzętu przez ATM System mają też wpływ na poprawę wyników na poszczególnych poziomach działalności.

Hale ATM Studio w Warszawie, od początku działalności cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony spółek z branży telewizyjnej i reklamowej (posiadających tam także swoje oddziały i biura), czy cenionych stołecznych teatrów, wynajmujących powierzchnie studyjne na swoje spektakle. Budynek ATM Studio to miejsce, w którym równolegle z produkcjami telewizyjnymi, odbywają się różnego rodzaju prestiżowe imprezy: w samym tylko marcu zrealizowano m.in. pokaz najnowszego modelu samochodu marki Porsche, event dla Polskiej Grupy Energetycznej oraz reklamę dla marki 4F z udziałem polskich skoczków narciarskich. Obiekt został wielokrotnie doceniony przez pisma branżowe i zdobył wiele pozytywnych ocen, wyróżnień i nominacji w zakresie funkcjonalności i jakości.

W drugiej połowie czerwca br. ATM Grupa weźmie udział, wraz z TVN S.A. i Monolith Films Sp. z o.o. w międzynarodowych targach telewizyjnych NATPE Europe 2014 Market & Screenings w Pradze. Grupa polska będzie specjalnym gościem targów i planowany jest m.in. polski pawilon, gdzie zaprezentowane zostaną własne produkcje spółek należących do Grupy Kapitałowej ATM Grupa, jak i innych producentów, których ATM będzie reprezentować jako agent sprzedaży.

Spółki ATM Grupa i Baltmedia kontynuowały prace dewelopmentowe przy produkcjach, których odcinki pilotowe lub scenariusze zostały zaprezentowane wiodącym stacjom i uzyskały ich pozytywną ocenę. W 2014 r. Grupa ATM spodziewa się wprowadzić na anteny TV co najmniej trzy nowe seriale.