Wersja do wydrukuSend by emailWersja PDF

Castrol – 115 lat doświadczeń i sukcesów

Obrazek
Castrol – 115 lat doświadczeń i sukcesów
Castrol – 115 lat doświadczeń i sukcesów
29 lipca 2014

W tym roku mija 115 lat od czasu, gdy Charles Wakefield założył przedsiębiorstwo znane obecnie jako Castrol. Dziś oleje tej marki są stosowane zarówno w motorsporcie jak i przez miliony użytkowników samochodów, motocykli i innych pojazdów.


Firma Castrol powstała w 1899 roku i początkowo zajmowała się produkcją oraz sprzedażą środków smarnych do lokomotyw i ciężkich maszyn. W pierwszych latach działalności przedsiębiorstwo nazywało się jak jego założyciel – C.C. Wakefield. Marka Castrol pojawiła dekadę później, kiedy Wakefield odkrył, że dodatek oleju rycynowego (castor oil) znacząco poprawia parametry środków smarnych.

Dziś Castrol, należący od 2001 roku do grupy BP, jest największym na świecie specjalistą w produkcji środków smarnych, płynów technologicznych i eksploatacyjnych. Firma dostarcza produkty dostosowane niemal do każdego rodzaju pojazdów, a zaawansowane rozwiązania są tworzone w centrach technologicznych w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. W Polsce Castrol jest obecny już od ponad 85 lat.

Integralną częścią strategii biznesowej firmy jest partnerstwo z koncernami samochodowymi. Takie podejście prezentował sam założyciel, który

już na początku XX wieku – w 1913 roku zauważył, że właściciele samochodów marki Ford mają problemy z doborem oleju silnikowego. Opracował wówczas specjalną odmianę oleju, przeznaczoną do Fordów. Obecnie inżynierowie Castrol współpracują z producentami aut, by jak najlepiej dopasować olej do wymagań silnika. Wśród marek, które rekomendują oleje Castrol, są dziś – poza Fordem – również Audi, BMW, Honda, Chevrolet, Opel, Honda, Mini, Jaguar, Land Rover, Volkswagen, Seat i Skoda, a także MAN i DAF.

Niemal idealnie na 115. urodziny firma Castrol wprowadziła na rynek nową rodzinę Castrol EDGE Titanium FST™. Jednym z atutów wzmocnionego metaloorganicznym polimerem tytanu oleju jest dwukrotnie mocniejszy film, który zabezpiecza współpracujące ze sobą elementy silnika. Same prace nad nowym produktem trwały ponad 5 lat, a parametry środka smarnego pozwolą na stosowanie go w samochodach, których silniki są dopiero projektowane. Zobacz film o zaawansowanej technologii Titanium FST™.

Castrol niemal od początku swojego istnienia jest synonimem pasji, pionierskich rekordów i maksymalnych osiągnięć. Dlatego też Castrol wiele razy uczestniczył w biciu rekordów prędkości na lądzie, w wodzie i w powietrzu. Zobacz film o najważniejszych wydarzeniach z ostatnich 115 lat działalności Castrol. Również bieżący, 2014 rok,
stał się czasem innowacji i ponadprzeciętnych projektów. Poza najnowszym olejem wzmocnionym tytanem, Castrol zaangażował się w kolejne w historii próby bicia rekordów. W latach 20. i 30. XX wieku rekord prędkości na lądzie poprawiono aż 23 razy. W 18 przypadkach w silnikach był olej Castrol. Obecnie rekord prędkości na lądzie wynosi 1228 km/h i należy do Andy Greena i bolidu Thrust SSC. Już wkrótce zostanie podjęta próba pobicia tego wyniku. W planach konsorcjum Bloodhound – którego replika gościła podczas tegorocznego Pikniku Naukowego w Polsce – jest uzyskanie w 2015 roku 800 mil/h (1287 km/h), a rok później nawet 1000 mil/h (1609 km/h). Więcej informacji o bolidzie Bloodhound można znaleźć w wywiadzie z Andym Greenem, kierowcą Bloodhounda, oraz w filmie ponad 1000 mph z firmą Castrol. Trwają także prace związane z pobiciem rekordu dla motocykli. Celem 1000-konnego jednośladu Castrol Rocket jest osiągnięcie przynajmniej 400 mil/h, czyli ok. 640 km/h.

Od wielu lat firma jest także obecna w sportach motorowych. Samochody takich marek jak Audi, BMW czy Volkswagen z charakterystycznym logo Castrol wielokrotnie wygrywały najważniejsze imprezy. Wystarczy wymienić tylko te z ostatnich lat – trzykrotny triumf w Rajdzie Dakar, mistrzostwo świata kierowców i producentów w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Świata, triumf w wyścigowej serii DTM i zwycięstwa w bodaj najtrudniejszym wyścigu długodystansowym Le Mans. Także w Polsce Castrol od lat wspiera wyróżniających się sportowców startujących w różnych dyscyplinach motorowych. Marka angażuje się też w całoroczny puchar Volkswagen Castrol Cup, w którym startuje 24 zawodników z całej Europy.

Co ciekawe, dla firmy są ważne nie tylko konie mechaniczne. Istotna jest także tradycja, a jeden z jej pierwszych produktów – smar do końskich kopyt – nadal jest produkowany, m.in. dla brytyjskiego dworu królewskiego.