Wersja do wydrukuSend by emailWersja PDF

Deklaracje podatkowe bez e-podpisu

12 stycznia 2015

Od stycznia 2015 r. możemy wysyłać więcej PIT-ów przez internet bez konieczności posiadania podpisu elektronicznego. Ponadto niektórzy płatnicy mają od tego roku obowiązek przesyłania informacji podatkowych i rocznych obliczeń podatku drogą internetową.


Bez podpisu elektronicznego możemy wysyłać następujące deklaracje podatkowe: PIT-4R, PIT-8AR, PIT-8C, PIT-11, IFT-1/IFT-1R, IFT-3/IFT-3R i PIT-40. Z ułatwienia skorzystają wyłącznie podatnicy i płatnicy będący osobami fizycznym. Osoby prawne i jednostki niemające osobowości prawnej dalej muszą wysyłać deklaracje opatrzone e-podpisem.

Ci, którzy chcą wysłać swoje deklaracje podatkowe przez internet, a nie potrzebują opatrywać ich podpisem elektronicznym, muszą zamiast niego podać swoje imię, nazwisko, datę urodzenia, NIP lub numer PESEL, a także kwotę przychodu z zeznania rocznego za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok, w którym jest przesyłany dokument.

Obowiązek wysyłania informacji podatkowych i rocznego obliczenia podatku drogą internetową od tego roku mają płatnicy sporządzający deklaracje podatkowe dla więcej niż pięciu podatników lub – w przypadku gdy jest ich mniej – jeżeli dokumenty te są składane przez biuro rachunkowe. Pozostali płatnicy

mogą przekazać deklaracje podatkowe w wersji papierowej.

Ministerstwo Finansów dąży do tego, aby jak najwięcej deklaracji było wysyłanych drogą internetową. Ma to znacznie usprawnić funkcjonowanie urzędów skarbowych. „Obecnie do wypełniania PIT-u nawet osoby fizyczne używają programów elektronicznych, następnie drukują go i przesyłają w wersji papierowej do urzędu skarbowego, a ten z kolei przepisuje to do wersji elektronicznej. Aby uniknąć tego systemu, będzie to wysyłane drogą internetową” – mówi serwisowi infoWire.pl Marek Siudaj z Tax Care.

Jak bardzo usprawni to życie podatnikowi? „Czy jest to aż takie duże ułatwienie? Moim zdaniem jest to większe ułatwienie dla urzędów skarbowych, które muszą tracić mnóstwo czasu na to, żeby te wszystkie PIT-y wprowadzić do systemu […]. Czy podatnik na tym dużo skorzysta? Może zaoszczędzi kilkanaście, kilkadziesiąt minut” – uważa ekspert.