Wersja do wydrukuSend by emailWersja PDF

Kiedy marzenia stają się rzeczywistością, czyli o wyznaczaniu i osiąganiu celów

Obrazek
22 stycznia 2015

Z jakiego powodu wiele osób nie realizuje własnych celów? Czy boją się, że ich marzenia staną się rzeczywistością? Czy nie wierzą we własne możliwości i moc sprawczą? Istnieją różne sposoby przełamywania barier i wchodzenia na ścieżkę stałego rozwoju, czyli systematycznego realizowania celów oraz odnoszenia sukcesów tych mniejszych i większych.


Rokrocznie ludzie formułują sobie noworoczne postanowienia, a potem większość z nich ich nie realizuje. Wielu z nas nie jest w stanie osiągnąć tego, co sobie założy. Oczywiście istnieją takie jednostki, które skrupulatnie wypełniają swoje założenia i osiągają wymarzony cel. Niektórzy ludzie wprowadzili wiele pozytywnych zmian w swoim życiu i odnieśli wielki sukces, podczas gdy inni nie wykorzystują swoich możliwości i prowadzą życie niezgodne z ich oczekiwaniami. Co zrobić, żeby znaleźć się w tej pierwszej grupie?radzi Marlena Babicka z AkademiaGier.com.

Po pierwsze trzeba postawić sobie wymagania, czyli określić swoje cele. Ważna jest kolejność ich wyznaczania – zaczynamy od celów długoterminowych. Czy masz wyobrażenie życia jakiego pragniesz i na jakie zasługujesz? Jak chcesz,

żeby twoje życie wyglądało za 10 lat? Jest to wystarczająco długi okres, żeby zaplanować i wprowadzić pożądane zmiany. Następnie rozpisujemy swoje cele na 5 lat, 2 lata, rok i 6 miesięcy w taki sposób, żeby wspierały naszą długoterminową wizję.

W wyznaczaniu celów najważniejsze jest pisanie. Weź kartkę i długopis i zapisz swoje cele już teraz! Cel niezapisany nie istnieje! Można do tego wykorzystać metodologię SMART lub POWER. W przypadku trudności z określeniem czego pragniemy, można stworzyć mapę marzeń za pomocą zdjęć wyciętych z kolorowych gazet lub wydrukowanych z Internetu.

Po drugie trzeba uwierzyć w siebie. Co nam przeszkadza wierzyć, że mamy w sobie nieograniczone możliwości i możemy osiągnąć wyznaczony cel? Skąd bierze się w nas mały sabotażysta? Winę za to ponoszą tzw. ograniczające przekonania, które powstały w wyniku naszych negatywnych doświadczeń. Uświadomienie sobie jakie pojedyncze wydarzenie zablokowało naszą wiarę w siebie pomaga ją odbudować.

Po trzecie trzeba znaleźć swój sposób na sukces. Trzeba zacząć działać! Czytaj biografie osób, które odniosły sukces, studiuj dobre wzorce i przykłady. Jeżeli dany sposób nie działa, zmień swoje zachowanie. Szaleństwem jest cały czas robić to samo i oczekiwać różnych rezultatów za każdym razem!

Kiedy zapisujesz swoje cele, upewnij się,
żeby były szczegółowo opisane. Najbardziej popularną metodologią zapisywania celów jest SMART. Jeżeli cel nie jest dobrze zapisany, to nie ma w nim mocy motywującej do działania. Prawidłowo zapisany cel powinien spełniać następujące kryteria:

· Specyficzny – wiem dokładnie o czym piszę, mam szczegółowe wyobrażenie tego celu

· Mierzalny – wiem po czym poznać, że cel został osiągnięty

· Ambitny – motywuje mnie do działania

· Realistyczny – mam potrzebne zasoby (czas, pieniądze, kompetencje, itp.)

· Terminowy –jest określony w czasie, wiem kiedy chcę go osiągnąć

Do wyznaczania osobistych celów długoterminowych dużo lepsze zastosowanie ma metodologia POWER, gdzie występują następujące kryteria:

· Pozytywnie sformułowany cel – określamy co chcemy osiągnąć, a nie czego chcemy uniknąć

· Odpowiedzialność – możemy wziąć odpowiedzialność i mamy bezpośredni wpływ na realizację celu

· Wskaźniki realizacji – umiemy zidentyfikować stopień realizacji celu

· Ekologiczny – realizacja celu nie ma negatywnych konsekwencji dla nas i dla innych

· Realny – realizacja celu jest realna przy wykorzystaniu dostępnych zasobów

Inną metodą jest stworzenie mapy marzeń. Jej założeniem jest stworzenie planu na najbliższy rok lub nawet dłuższy okres za pomocą symboli. Mapa odzwierciedla nasze cele i stanowi wizualną afirmację działającą na nasz zmysł wzroku i zarazem oddziaływującą na podświadomość. Jak zatem stworzyć mapę marzeń?

1. Zbierz dużo kolorowych gazet o różnej tematyce*.

2. Przygotuj duży arkusz papieru (co najmniej A3), nożyczki, klej, taśmę samoprzylepną.

3. Usiądź wygodnie w fotelu, przeglądaj gazety i wycinaj zdjęcia, które są zgodne z twoją wizją życia.

4. Ułóż ze zdjęć kompozycję i przyklej na papierze. Możesz dopisać hasła, liczby, daty.

5. Powieś mapę w widocznym dla ciebie miejscu, np. nad biurkiem lub łóżkiem.

*W przypadku braku kolorowych gazet możesz wydrukować zdjęcia z internetu.

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy wyznaczone przez nas cele faktycznie będą miały rację bytu za jakiś czas. Powyższe metody pozwolą nam jednak skonfrontować to, co udało nam się osiągnąć z tym, co sobie założyliśmy. Dzięki temu jesteśmy w stanie sprawdzić czy nasze działania przynoszą pożądane efekty.

***

AkademiaGier.com jest polską firmą projektującą i wdrażającą gry biznesowe. Wieloletnie doświadczenie biznesowe, trenerskie i coachingowe umożliwiło stworzenie skutecznych narzędzi w postaci gier przynoszących efekty zgodne z oczekiwaniami klientów. Akademia Gier oferuje gotowe gry, a także wykonanie ich na zamówienie, dostosowując je do specyfiki danej firmy. Klienci mają możliwość zdefiniowania konkretnych celów i potrzeb związanych z grą.