Wersja do wydrukuSend by emailWersja PDF

Masz kredyt we frankach? Bank pomoże ci w jego spłacie

22 stycznia 2015

Nie będzie zamrożenia kursu franka szwajcarskiego. Na spotkaniu Komitetu Stabilności Finansowej ustalono za to kilka innych ważnych rozwiązań, które ok. 550 tys. Polaków pozwolą bez problemów spłacić zaciągnięte kredyty.


Ubiegłotygodniowe nieoczekiwane uwolnienie kursu franka przez szwajcarski bank centralny miało ogromny wpływ na wahania kursów walutowych, ale też na rynek akcji. Mimo obaw nie ma zagrożenia dla stabilności polskiego sektora bankowego, który według ekspertów przygotowany jest na różne szoki zewnętrzne.

Niestety informacja o wzroście ceny franka szwajcarskiego o 70 gr w stosunku do złotówki w ciągu jednego dnia dla wielu kredytobiorców jest katastrofalna. Wyższe raty oznaczają problemy ze spłatą zobowiązań, dlatego we wtorek (20.01.), podczas narady Komitetu Stabilności Finansowej zapadły pewne decyzje mające na celu pomoc „frankowiczom”. „Najważniejsze rozwiązanie dotyczy uwzględniania ujemnej stawki LIBOR (London Interbank Offer Rate), która najbardziej ulży kredytobiorcom” – mówi serwisowi infoWire.pl Kamila Wincenciak z Alior Banku. To stopa procentowa stanowiąca podstawę oprocentowania kredytów walutowych, do której banki doliczają marżę. Im niższy LIBOR, tym niższe oprocentowanie kredytu. „Ponadto banki

zadeklarowały, że nie będą żądały dodatkowych zabezpieczeń, np. gotówki, oraz że zmniejszą spread walutowy” – dodaje ekspertka. To oznacza, że klienci mogą kupować waluty na rynku, by regulować swoje zadłużenie.

Już wiadomo, że banki wyjdą naprzeciw klientom mającym zaciągnięte kredyty we frankach szwajcarskich. Jak radzi Kamila Wincenciak, z bankiem należy rozmawiać i szukać indywidualnego rozwiązania problemów ze spłatą zobowiązań.

Kredyty walutowe straciły na popularności. Wzrost kursu franka na przestrzeni kilku ostatnich lat sprawił, że Polacy są bardziej świadomi ryzyka walutowego. Ponadto decyzja Komisji Nadzoru Finansowego ze stycznia 2014 r. o wprowadzeniu rekomendacji S bardzo mocno ograniczyła możliwość oferowania kredytów walutowych przez banki osobom, które nie uzyskują przychodów w danej walucie.