Wersja do wydrukuSend by emailWersja PDF

Nawet 800 tys. zł na rozwój firmy

19 stycznia 2016

Przedsiębiorstwa małe, średnie i mikroprzedsiębiorstwa mogą skorzystać z dofinansowań dostępnych w ramach krajowego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Firmom przysługuje pomoc w wysokości 800 tys. zł w okresie trzech lat.

 

Jedną z możliwości jest ubieganie się o środki finansowe na ochronę własności przemysłowej – przedsiębiorstwa otrzymają do 50% wartości swoich projektów. Wsparcie pokrywa koszty pracy rzecznika patentowego i wszelkie pozostałe opłaty towarzyszące.

 

Małe i średnie firmy mogą skorzystać również z dofinansowania na proinnowacyjne usługi. Należy je zakupić od instytucji otoczenia biznesu, których wykaz znajduje się na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. „W ten sposób możemy pozyskać pieniądze na powierzchnie biurowe, zakup licencji, certyfikatów, baz danych, różnego typu analiz oraz wszystkich tych usług zewnętrznych, na które w bieżącej działalności firmy najczęściej brakuje środków” – mówi serwisowi infoWire.pl Małgorzata Łukaszewicz, członkini zarządu Fundacji Upstarter. Najniższy poziom tego dofinansowania wynosi 25 tys. zł, a najwyższy – powyżej 200 tys. zł.

 

Interesującym wsparciem jest także pomoc w przygotowaniu dokumentacji i doradcza przy wejściu na

rynek kapitałowy. „Jest ono dużym krokiem rozwojowym dla firmy, ponieważ uwalnia się ona od własnych lub bankowych źródeł finansowania, a zyskuje dostęp do kapitału, który w rozwój przedsiębiorstwa chcą włożyć akcjonariusze” – podkreśla ekspertka.