Wersja do wydrukuSend by emailWersja PDF

Przygotuj firmę na elektroniczne zwolnienia lekarskie

24 listopad 2015

Od stycznia 2016 r. lekarze zaczną wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA). Ich wprowadzenie to spore ułatwienie zarówno dla pracowników, jak i firm. Jednak aby móc korzystać ze zwolnień elektronicznych, muszą oni spełnić pewne wymagania.

 

Pracodawcy, którzy rozliczają składki za więcej niż pięć osób, są zobowiązani założyć do końca 2015 r. konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (dzięki temu będą otrzymywać zwolnienia lekarskie drogą elektroniczną). „Pozostali przedsiębiorcy mają na to czas do końca 2017 r.” – mówi w wywiadzie dla serwisu infoWire.pl Piotr Kister, aplikant radcowski z kancelarii prawnej Rachelski & Wspólnicy.

 

„Jeśli pracodawca nie założy w okresie przejściowym konta na platformie, będzie musiał do końca grudnia 2015 r. poinformować w formie pisemnej swoich pracowników o obowiązku dostarczania od nowego roku wydruków e-ZLA” – dodaje ekspert.

 

Na wprowadzeniu e-zwolnień skorzystają nie tylko firmy, lecz także pracownicy. Podczas wizyty lekarskiej nie będzie trzeba już podawać numeru NIP pracodawcy. Wystarczy, że lekarz wypełniający zwolnienie wpisze w systemie PESEL, a pozostałe dane identyfikacyjne zostaną uzupełnione automatycznie. Ponadto

lekarz będzie miał wgląd do historii zwolnień, co ukróci przypadki ich wyłudzania.
Tradycyjne, papierowe L-4 zostaną wycofane z początkiem 2018 r.

 

JTM, SM