Wersja do wydrukuSend by emailWersja PDF

Ranking kont firmowych 2014 Money.pl

Obrazek
Źródło: Money.pl
27 listopad 2014

Portal Money.pl po raz czwarty przeprowadził unikalne badanie kont firmowych. Przeanalizowanych zostało 87 rachunków przeznaczonych dla przedsiębiorców, oferowanych przez 29 banków. Oto, które konta firmowe są najlepsze.


Po raz kolejny potwierdza się reguła, że klient firmowy przez banki w porównaniu do zwykłego, jest traktowany po macoszemu. Takie wnioski nasuwają się po analizie kosztów, a także podejścia do przedsiębiorcy na infoliniach czy za pośrednictwem maila. Zaskakuje to tym bardziej, że prowadzący biznes to aktywni klienci z grubszym portfelem. I dla banku mają większy potencjał niż zwykły posiadacz rachunku.

Średni koszt utrzymania konta jest dla naszego modelowego przedsiębiorcy* to ponad 822 złotych rocznie. Wprawdzie ponad jedna czwarta badanych rachunków firmowych nie wymaga opłaty miesięcznej, jednak, bardzo często banki stawiają tu warunki - albo wymagane jest utrzymanie wysokiego salda albo wykonywanie wielu operacji kartą lub dokonanie przelewów do ZUS i urzędu skarbowego.

Dla porównania, w przypadku kont osobistych, które znalazły się w tegorocznym rankingu, miesięczna opłata nie jest pobierana aż w połowie z nich! Często

oferowanym bonusem dla Kowalskiego są też darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju. W przypadku kont firmowych taką możliwość mają posiadacze 22 rachunków.

Klienci biznesowi poza kontem firmowym, często korzystają z innych produktów finansowych. Dlatego banki kuszą ich kredytem inwestycyjnym, wyższym niż standardowo oprocentowaniem lokaty lub darmowym kontem walutowym albo rachunkiem pomocniczym. Z drugiej strony każdy z prowadzących firmę doświadczył ograniczonego zaufania banków, które chętniej udzielają pożyczki osobom pracującym na etacie, nie wymagając od nich aż tylu formalności. Co ciekawe, dosyć często zdarza się, że banki nie oferują aplikacji na smartfony klientom biznesowym, pomimo że takie udogodnienie mają w pakiecie dla posiadacza zwykłego rachunku.

Banki małym firmom oferują najczęściej darmowe przelewy przez internet (43 procent) oraz brak opłat za płacenie podatków i składek do ZUS wykonywanych on line (ponad połowa przeanalizowanych rachunków). Za to banki chętnie pobierają opłaty za zlecenia stałe i polecenia zapłaty, które są przydatne przedsiębiorcom (tylko w co trzecim rachunku są one darmowe). Niemałe opłaty trzeba też ponosić jeśli zamierzamy wpłacać pieniądze w oddziale banku (nawet 0,5 procent od kwoty). Wyjściem jest wpłacanie pieniędzy we wpłatomatach banku, chociaż i ta usługa niejednokrotnie bywa odpłatna. Tylko 10 banków oferuje

tzw. przelewy natychmiastowe (ekspress elixir).

Zdarza się, że banki pobierają opłaty za zamknięcie konta po jakimś okresie czasu (np. 3 miesiącach) lub za zamianę taryfy. Wydanie dodatkowej karty do konta też z reguły jest odpłatne (czasem nawet 20 złotych). Z reguły trzeba liczyć się z kosztem od 5 - 20 złotych za tzw. przelew SEPA. Czasem za przelew w euro trzeba jednak zapłacić znacznie więcej, bo 65 zł lub nawet 100 złotych.

Z reguły SMS-y autoryzujące przelewy on line są darmowe. Opłaty od 20 do 30 groszy pobiera za nie tylko osiem banków (Alior Bank, BPH, Pekao SA, BZ WBK, neoBank, Plus Bank, SGB, SK Bank). Częściej banki kasują pieniądze za wydanie tokena lub karty i czytnika do podpisu elektronicznego (nawet 150 złotych, ale często są to opłaty roczne lub jednorazowe).

Na zaledwie kilkunastu rachunkach nasze pieniądze będą oprocentowane. Tutaj warto jednak podkreślić, że stawki oprocentowania są czasem kuriozalnie niskie (np. 0,01%). Tylko trzy rachunki mają oprocentowanie przekraczające 1 procent. Najwyższe - 2,5 procent - uzyskamy na koncie Elastycznym z Taryfą Optymalną Banku BOŚ.

Z reguły w pakiecie w ramach konta firmowego klienci mogą liczyć na darmowy dostęp do rachunku pomocniczego, oszczędnościowego lub walutowego. Rzadko pojawia się też oferta lokaty overnight. Niejednokrotnie klient firmowy może liczyć na tzw. paczkę przelewów czy możliwość zarządzania rachunkiem przez więcej niż jedną osobę.

Czasem można trafić na ciekawe dodatkowe bonusy do konta firmowego, choć z reguły mają je w zestawie te droższe, dedykowane dla większych firm. Niektóre banki proponują różnego rodzaju ubezpieczenia, a nawet concierge. Innym razem jest to bezpłatna informacja prawna lub doradztwo prawne albo pomoc księgowej. Czasem są to różnego rodzaju ubezpieczenia (karty lub pakiety medyczne i windykacyjne).

Najlepsze konta firmowe w rankingu portalu Money.pl:

Bank Koszty Dostęp i
udogodnienia
Jakość
obsługi
Łącznie
1 ING Bank
Konto z Lwem Direct
49,35 21,10 13,50 83,95
2 Bank Pocztowy
Pocztowe Konto Firmowe
49,23 18,00 12,50 79,73
3 Meritum Bank
Pakiet Meritum Bez Granic
51,70 17,04 9,50 78,24
4 Bank Pekao
Pakiet Mój Biznes Mobilny
50,65 17,38 10,00 78,03
5 Meritum Bank
Pakiet Meritum Waluty
50,03 17,04 9,50 76,57
6 Deutsche Bank
konto dbNET Biznes
51,00 17,54 7,50 76,04
7 Idea Bank
Konto z TABLETEM
48,24 15,98 6,50 70,71
8 Alior Bank
Rachunek Partner
48,78 8,87 12,50 70,16
9 Citibank Handlowy
Pakiet Citikonto
46,77 17,52 5,50 69,79
10 Idea Bank
Konto FIRMA TO JA
48,24 14,98 6,50 69,71

Badanie zostało przeprowadzone w okresie od 7 do 27 maja 2014 roku. Za modelowego klienta posłużyła osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą dłużej niż rok. Miesięcznie jej wpływy na rachunek wynoszą 20 tysięcy złotych, saldo oscyluje w granicach 4 tysięcy złotych. Wykonuje co najmniej 10 przelewów miesięcznie, po kilka zleceń stałych i poleceń zapłaty - wszystkie za pośrednictwem internetu, dokonuje 10 transakcji miesięcznie kartą na kwotę 2000 zł i wypłaca gotówkę z różnych bankomatów. Dodatkowo w oddziale banku wpłaca gotówkę i raz w roku pobiera z konta większą kwotę, przykładowo przeznaczaną na zakup sprzętu lub towaru. Bierze też pod uwagę bonusy oferowane do rachunku i możliwość sprawnej obsługi konta ze smartfona. Wysyła także przelewy za granicę w euro, korzysta z przelewów ekspresowych.

Autorzy: Anna Frankowska, Konrad Pluciński, Paweł Zawadzki, Magdalena Panasiuk, Money.pl