Wersja do wydrukuSend by emailWersja PDF

Ranking OC. Ważna już nie tylko cena

21 listopad 2014

Nawet o prawie 1000 zł może przepłacić właściciel samochodu, który kupując OC, nie porówna oferty z konkurencją, a pechowo trafi na najdroższego ubezpieczyciela – wynika z listopadowego raportu Bankier.pl. Po raz pierwszy w rankingu uwzględniono nie tylko same ceny polis, ale również dodatkowe walory pakietów dla kierowców.


Oferta towarzystw ubezpieczeniowych dla klientów poszukujących obowiązkowego OC nie jest dziś tak jednolita, jak kilka lat temu. Ubezpieczyciele starają się skusić kierowców dodatkowymi usługami, które mogą ułatwić życie w razie wypadku czy kolizji na drodze. Wiele osób nadal jednak gorączkowo poszukuje jak najniższej ceny. Pośpiech będzie tu złym i kosztownym doradcą - potwierdzają to dane z listopadowego raportu Bankier.pl „Najlepsze oferty OC dla kierowców”, analizującego dane z 15 towarzystw ubezpieczeń.

– Oferty ubezpieczeń OC są bardzo zróżnicowane, co przekłada się na ceny. W skrajnym z analizowanych przypadków rozbieżność pomiędzy najtańszą a najdroższą ofertą sięgnęła blisko tysiąca złotych. Niska cena ma decydujące znaczenie dla większości klientów, bo jest to ubezpieczenie obowiązkowe. Warto sprawdzić, czy

w pakiecie jest również zawarta dodatkowa ochrona w przypadku kolizji na drodze – podsumowuje wyniki badania Mateusz Gawin, analityk Bankier.pl.

Podczas gdy klienci nadal gorączkowo poszukują jak najtańszego OC, branża ubezpieczeniowa pracuje nad przekonaniem ich, że nawet przy tak podstawowym produkcie liczy się jakość. Stanowić o niej ma m.in. bezpośrednia likwidacja szkód, wygodne assistance, czy opcja zakupu polisy przez Internet.

– Prawie każdy ubezpieczyciel sprzedający komunikacyjne OC podkreśla, że w pakiecie dodaje tzw. darmowe assistance. Ta usługa już niejednemu oszczędziła nerwów na drodze. Zanim zaczniemy cieszyć się kolejną zdobyczą „za 0 zł’, warto sprawdzić szczegóły ochrony, bo dwie z pozoru bliźniacze oferty potrafią być od siebie zupełnie różne – podkreśla Malwina Wrotniak-Chałada, zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl.

Z przygotowanej przez Bankier.pl analizy ofert towarzystw ubezpieczeniowych wynika, że kierowcy w ramach assistance dodawanego do OC komunikacyjnego mogą liczyć przede wszystkim na usługę bezpłatnego holowania samochodu po wypadku. Popularną w tym podstawowym zakresie ochrony usługą jest też usprawnianie pojazdu na miejscu zdarzenia. Do rzadkości przy assistance wypadkowym należy natomiast zorganizowanie auta zastępczego.

Szczegółowe wyniki dwóch części raportu Bankier.pl „Najlepsze oferty OC dla kierowców” są dostępne online:

Raport można pobrać również w wersji PDF.

Analizy Bankier.pl