Wersja do wydrukuSend by emailWersja PDF

Rynek kont osobistych – I kwartał 2014 r. (Raport PRNews.pl i Bankier.pl)

Obrazek
Fot.
5 czerwca 2014

Polacy w porównaniu z ubiegłym rokiem mają o 1,1 mln kont więcej – wynika z raportu przeprowadzonego przez PRNews.pl i Bankier.pl. Obecnie 20 banków w Polsce prowadzi 27,6 mln rachunków osobistych – najwięcej PKO BP – 6,3 mln.


Największym przyrostem liczby prowadzonych rachunków mogą pochwalić się Grupa Alior Bank i Getin Noble Bank. W grupie Aliora przyrost wyniósł 299 tys., przy czym w samym Alior Banku było to 188 tys. kont. W Getin Banku liczba kont wzrosła w o 228 tys. Trzecie miejsce pod względem wzrostu liczby rachunków zajmuje BZ WBK.

Na koniec marca 2014 r., 20 ankietowanych przez nas banków o profilu uniwersalnym, prowadziło 27,6 mln rachunków osobistych. Jest to wzrost o blisko 1,1 mln rachunków w stosunku do danych prezentowanych na koniec pierwszego kwartału ubiegłego roku. Zebrane wartości prezentują przyrost netto w stosunku do liczb sprzed roku. Nie uwzględniają więc, ile rachunków zostało w tym czasie zamkniętych.

- Kilka banków odnotowało spadek liczby prowadzonych ROR. Ma to związek z czyszczeniem baz

z tzw. „martwych rachunków”. To konta, których klienci już nie używają. Niewykluczone jednak, że część klientów zdecydowało się pozamykać konta i poszukać tańszej alternatywy. Ubiegły rok w sektorze bankowym stał pod znakiem wzrostu opłat i prowizji za podstawowe operacje – mówi Wojciech Boczoń, redaktor prowadzący serwisu PRNews.pl.

Nie wszystkie banki zgodziły się wziąć udział w naszej ankiecie. Tradycyjnie danych nie podali mali gracze: Meritum Bank, PlusBank, FM Bank, Idea Bank, Toyota Bank czy Volkswagen Bank direct. Można jedynie szacować, że prowadzą łącznie kolejne kilkaset tysięcy rachunków. Dane nie uwzględniają także sektora spółdzielczego.