Wersja do wydrukuSend by emailWersja PDF

Rzetelność popłaca, czyli dlaczego warto dbać o pozytywną historię kredytową.

Obrazek
Fot.
27 maja 2014

Dla większości Polaków zakup wymarzonego samochodu, mieszkania lub domu wiąże się z zaciągnięciem kredytu bankowego. Nic dziwnego, że w celu znalezienia najkorzystniejszej pomocy finansowej robimy rozeznanie wśród ofert. Jak się okazuje, nie tylko klienci zaciągający kredyt zadają pytania. Również instytucje finansowe sprawdzają wiarygodność finansową danej osoby.


Ponad 6 milionów kredytów konsumpcyjnych, o łącznej wartości 70 miliardów złotych zostało udzielonych Polakom przez banki i SKOK-i w 2013 r. Jest to powód do radości dla instytucji finansowych, gdyż po trzech latach posuchy, sprzedaż kredytów wraca do poziomu sprzed kryzysu. Większe zainteresowanie tego rodzaju ofertami oznacza też wzrost zapytań do Biura Informacji Kredytowej ze strony banków, o wiarygodność finansową klientów. Choć Polacy w spłacie zaciągniętych zobowiązań są sumienni, to jednak 6% społeczeństwa ma problemy z regulowaniem ich w terminie. Nic dziwnego, że banki, udzielając wysokiego kredytu bardzo dokładnie, sprawdzają historię kredytową klientów.

Informacji o tym, czy jesteśmy wiarygodni, a przede wszystkim wypłacalni udziela Biuro Informacji Kredytowej. Do tej pory to bank nas sprawdzał. Teraz chcąc

zaciągnąć kredyt, sami możemy pokazać instytucji finansowej, że jesteśmy rzetelnymi klientami, a nasza historia kredytowa jest bez zarzutu. Wszytko dzięki BIK Pass-owi. Jak wyjaśnia Joanna Charlińska, Dyrektor Departamentu Rynku Konsumentów BIK „[...] jest to dokument certyfikujący wiarygodność finansową danego klienta. Jeśli ktoś jest zainteresowany swoim BIK Pass-em, wystarczy, by założył konto na portalu BIK. Proces rejestracji jest łatwy i trwa kilka minut, poza tym dostęp do konta jest bezpłatny przez 60 dni. Następnie w panelu użytkownika, można wygenerować swojego BIK Pass-a i zobaczyć, jak wygląda moja sytuacja finansowa”.

Jednym z udogodnień jest wprowadzenie kolorowych tarcz, które lepiej – w przeciwieństwie do liczb - obrazują historię kredytową. „[...] Zależało nam, aby osoba, która jest odbiorcą BIK Pass-a, szybko mogła sprawdzić czy występują opóźnienia w spłacie kredytu. Wszytko po to, by nie trzeba było wertować historii kredytowej” - wyjaśnia Joanna Charlińska. I tak zielony kolor symbolizuje rzetelność, a intensywniejsza barwa, świadczy o wystąpieniu opóźnień w spłacie. Można się o nich dowiedzieć również w ramach Alertów SMS, które informują też o próbach ewentualnego wyłudzenia kredytu.

Bezpłatny dostęp do konta Biura Informacji kredytowej i BIK Pass-a, cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród Polaków. Jak zaznacza Mariusz Cholewa,
Prezes BIK „[...] większość osób, ma do czynienia z BIK wtedy, gdy starając się o kredyt, otrzymało od banku odpowiedź, że nie dostanie go, bo jest negatywna informacja na jego temat w BIK-u. A przecież nie jest tak źle. W Polsce mamy 122 miliony zapisanych historii kredytowych, z czego 90% to są opinie pozytywne. Stąd pomysł na promowanie tych osób, by miały świadomość swojej dobrej historii kredytowej, że jest to sprawa wartościowa”.

To jednak nie wszystko. Osoby z poświadczoną wysoką oceną punktową, czyli tzw. scoringiem mogą liczyć na pewne korzyści – tańsze kredyty, bardziej atrakcyjne oferty dotyczące kart kredytowych i ubezpieczeń. Andrzej Popielski, Wiceprezes Towarzystwa Ubezpieczeniowego Europa podkreśla „[...] Klienci mogą liczyć na duże zniżki, jak również na to, że produkty, które zakupują, posługując się BIK Pass-em, będą dużo lepiej wyposażone w różnego rodzaju opcje, za które normalnie musieliby zapłacić dodatkowo”. Z kolei Maciej Szczechura, Członek Zarządu Getin Noble Bank SA wyjaśnia, że „propozycja Biura Informacji Kredytowej – BIK Pass – to dla nas możliwość nawiązania dialogu z klientem na zupełnie nowych zasadach, nowym poziomie. To jest możliwość rozmowy z osobą, który zna swoją historię kredytową, świadomie się o nią w pewien sposób troszczy. Można zaoferować lepsze warunki i ofertę. […] wszystko dlatego, że jest duże prawdopodobieństwo, że klient, który kilka razy dobrze spłacał kredyt, będzie to robił nadal. Bank jest mu w stanie zaoferować niższą cenę, bo ma mniejsze ryzyko”.

Poprzez bezpłatny dostęp do konta i możliwość uzyskania scoringu Biuro Informacji Kredytowej chce uświadomić konsumentów, że warto jest budować dobrą historię kredytową. Chce pokazać społeczeństwu polskiemu, że BIK nie tworzy przeszkód w uzyskaniu kredytu. Drogę do otrzymania kredytu klienci zazwyczaj zamykają sobie sami, poprzez zaciąganie zbyt wielu zobowiązań finansowych i opóźnienia w ich spłacie.