Wersja do wydrukuSend by emailWersja PDF

Światła, kamera, akcja – czy warto inwestować w video marketing?

Obrazek
27 października 2014

Ponad 60% specjalistów ds. PR dołącza do informacji prasowych multimedia, jednak jedynie niecałe 20% z nich wykorzystuje materiały video. Eksperci od public relations bardziej więc ufają standardowym, statycznym formom przekazu, aniżeli bardziej dynamicznym komunikatom. Czy słusznie?


W działaniach public relations największe znaczenie ma zainteresowanie odbiorcy – bez względu na to, czy jest nim dziennikarz, osoba prywatna, czy cała instytucja. Kiedy mówimy o sposobach zainteresowania odbiorców, rzadko kiedy na pierwszym miejscu stawiamy słowo pisane. Traktowane jest ono coś na tyle oczywistego, że już nieinteresującego. Natomiast obraz i video są uznawane za najskuteczniejsze narzędzia w docieraniu do odbiorców. Niemalże 100% specjalistów deklaruje, że w przyszłości częściej swoje materiały prasowe wzbogacać będą krótkimi filmami. Jednak na chwilę obecną stopień wykorzystania materiałów video w public relations jest zaskakująco niski.

Dlaczego video ma szanse zwiększyć skuteczność działań PR? Ponieważ opowiadanie o produkcie nabiera nowego znaczenia i jest po prostu ciekawsze. Oczywiście statystyki i anegdoty mogą zmotywować do działania i zainteresować odbiorców, ale czy to na pewno wystarczy?

Wzorcowe video w działaniach PR można opisać jako: krótkie, ciekawe i w punkt. Jednym z powodów, dla których wiele ludzi uwielbia oglądać materiały video w Internecie jest fakt, że mogą przyjąć wiele nowych informacji bez większego wysiłku, dodatkowo podanych w ciekawy sposób. Dlaczego więc tego nie wykorzystać i nie urozmaicić materiałów prasowych? Nawet pozornie nudny temat zaprezentować można w ciekawy sposób. Ponadto warto przemyśleć wykorzystanie liderów opinii – najlepiej znanych i istniejących w rzeczywistości. Eksperci w materiałach video są o wiele bardziej wiarygodni od tych zaprezentowanych jedynie na zdjęciu czy na grafice. Nie bez powodu tak dużą popularnością cieszą się autorskie kanały vlogerów, testujących, porównujących i polecających różnorakie produkty – od artykułów spożywczych, przez kosmetyki, aż do nowych technologii.

Prezentacja produktu czy usługi za pomocą video zwiększa szansę viralowości materiału. Wg statystyk serwisu YouTube 17 milionów użytkowników połączyło swoje konto w tym serwisie z kontem na innym serwisie społecznościowym - mówi Bartłomiej Pałacki, Content Designer Grupa 365NET. - Wszystko po to, żeby w łatwy i szybki sposób móc dzielić się ze swoimi znajomymi ciekawymi materiałami video – dodaje.

To, czy warto zainwestować w 30-sekundowy film zależy oczywiście wyłącznie od nas. Ważne jednak,
żeby nie tworzyć niczego w złym guście, wtedy bowiem możemy osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego.