Partnerstwo producentów i dystrybutorów zadecyduje o sukcesie, gdyż wydajna logistyka staje się podstawowym czynnikiem konkurencyjności. Oczekuje się, że rosnąca sprzedaż samochodów komercyjnych i osobowych, a zwłaszcza modeli wyposażonych w silniki o elastycznym zasilaniu paliwem, które umożliwiają użytkownikom końcowym wybór mieszanek biopaliw z paliwami kopalnymi, będzie zwiększać zużycie biopaliw do pojazdów samochodowych na całym świecie. Wdrożenie obowiązku stosowania mieszanek zawierających większy procent biopaliw zachęci do stosowania mieszanek o wyższej zawartości niż standardowa mieszanka z E10 z etanolem, co zwiększy zapotrzebowanie na biopaliwa.
Według nowej analizy Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej, pt.: Analiza strategiczna globalnego rynku biopaliw do pojazdów samochodowych, (ang. Strategic Analysis of the Global Automotive Biofuels Market), wynika, że w 2013 roku rynek ten wygenerował dochody w wysokości 94,61 mld USD i szacuje, że w 2018 roku osiągnie on wartość 149,25 mld USD. Badanie obejmuje paliwa biodiesel i etanol do pojazdów samochodowych.
Głównym producentem i konsumentem etanolu do pojazdów samochodowych pozostają Stany Zjednoczone, a za nimi plasują się Brazylia i Chiny. Jednak większa oszczędność paliwa zmniejszyła zużycie benzyny w Stanach Zjednoczonych co wytworzyło mur wokół mieszanki etanolowej, uniemożliwiając tym samym osiągnięcie pełni możliwości rynkowych danego sektora. Niezależnie od tego w USA będą istniały bogate możliwości rozwoju dla producentów etanolu z celulozy.
„Branża biodiesla prawdopodobnie nadal pozostanie silna w Ameryce Północnej, jak i Łacińskiej, choć to Europa będzie głównym konsumentem i producentem tego paliwa” stwierdza Shray Sharma, analityk działu ds. badań rynku chemicznego w firmie Frost & Sullivan. „Region Azji i Pacyfiku będzie najszybciej rozwijającym się rynkiem zarówno dla etanolu, jak i biodiesla do pojazdów samochodowych”.
Dostęp do surowca o konkurencyjnych cenach stanie się czynnikiem krytycznym dla producentów biopaliw, aby mogli nadal podtrzymywać zyski w różnych regionach w warunkach fluktuacji cen surowców. Producenci muszą zatem zbadać możliwości dla integracji wstecz, a chcąc przeciwdziałać rosnącym kosztom produkcji, muszą też szukać ewentualnych innych tanich surowców, takich jak tłuszcz zwierzęcy czy olej z recyklingu.
Innym wyzwaniem dla sprzedawców jest brak świadomości użytkowników końcowych, z których wielu nadal martwi się o to, że biopaliwa mogą powodować uszkodzenie silników pojazdów. Szacuje się, że mniej niż 10 procent z całkowitej liczby 10,6 miliona pojazdów wyposażonych w silniki o elastycznym zasilaniu paliwem, jeżdżących po drogach USA, wykorzystuje mieszanki o wyższej zawartości etanolu E85. Subsydia cenowe dla paliw kopalnych również zniwelowały zachęty finansowe do stosowania biopaliw.
„Producenci muszą poszerzyć świadomość użytkownika końcowego przez kampanie prowadzone przez konkretne marki pojazdów oraz działania reklamowe popularyzujące ulepszone mieszanki paliwowe” – sugeruje Sharma. „Zapewnienie dostępności biopaliw dla klienta i nawiązanie partnerstw z wydajnymi sieciami dystrybucji i sprzedaży detalicznej będą kolejnymi czynnikami na rzecz konkurencyjności dla firm dążących do rozbudowy ofert na globalnym rynku biopaliw do pojazdów samochodowych”.
Jeżeli są Państwo zainteresowani uzyskaniem bardziej szczegółowych informacji na temat niniejszej analizy, prosimy o kontakt z Edytą Grabowską, Corporate Communications, na adres edyta.grabowska@frost.com. W zapytaniu prosimy o podanie pełnych danych kontaktowych.
„Jump” – Odważ się na zmianę i skocz w przyszłość pełną możliwości
Czy w Twoim życiu brakuje impulsu do działania? Kim Perell, amerykańska bizneswoman i autorka bestsellerów, pokazuje, że największym ryzykiem jest…...