Dobre perspektywy przed rynkiem powierzchni biurowej w Warszawie. W trzecim kwartale poziom najmu utrzymał się na rekordowo wysokim poziomie ponad 222 tys. mkw. W budowie jest 643 tys. mkw., z czego ponad 400 tys. mkw. będzie oddane w 2016 roku, przede wszystkim w centrum i na Woli. Duża konkurencja na rynku sprawia, że eksperci spodziewają się spadku stawek czynszu.
Raport „Global Outlook 2015” firmy DTZ wskazuje, że Warszawa zajmuje trzecie miejsce w Europie pod względem atrakcyjności lokalizacyjnej biur. Wyżej notowane są tylko Bruksela i Dublin.
– Rynek nieruchomości biurowych powoli się stabilizuje. Co prawda, głównie ze względu na zaostrzenie się konkurencji, sytuacja na nim nie jest może tak korzystna dla inwestorów, jak jeszcze kilka lat temu, jednak z drugiej strony, cały czas powstają nowe projekty, które się komercjalizują – ocenia w rozmowie z agencją Newseria Jarosław Jankowski, prezes zarządu Grupy Waryński, realizującej na warszawskiej Woli biurowiec EQlibrium.
Według raportu „Market View – warszawski rynek biurowy w III kw. 2015” firmy CBRE sytuacja na rynku jest coraz lepsza. Rośnie liczba oddanych biur, ale większe jest też zainteresowanie najemców. Całkowita powierzchnia biurowa wynosi ponad 4,6 mln mkw. Najem utrzymuje się na rekordowym poziomie 222,7 tys. mkw. Od początku roku poziom najmu przekroczył 610 tys. mkw. – to tyle samo, co w całym 2014 roku. Spadł natomiast poziom pustostanów – w III kw. wyniósł 12,9 proc.
– Rynek biurowy rozwija się razem z Warszawą, gdyż to właśnie stolica jest jego głównym motorem napędowym. Dlatego ten segment będzie się wciąż rozwijał, także w przyszłym roku – podkreśla Jankowski.
Wpływ na to będzie mieć również rozbudowywana infrastruktura. Budowa drugiej nitki metra spowodowała wzrost zainteresowania lokalizacjami na Woli. W tej dzielnicy, jak wynika z raportu CBRE, nastąpił największy spadek dostępnej przestrzeni biurowej (z 16,5 proc. do 12,6 proc.)
W stolicy w budowie są 44 budynki biurowe o łącznej powierzchni 643 tys. mkw. Blisko połowa z nich znajduje się w ścisłym centrum – podaż w centralnych strefach stolicy do 2017 roku powiększy się o 23 proc. Duża podaż powoduje, że najemcy coraz częściej decydują się na zmianę siedziby.
– Najemcy renegocjują warunki. Ma to oczywiście odzwierciedlenie w cenach, które są zupełnie inne niż w umowach zawieranych jeszcze 3–5 lat temu. Dzisiaj rynek jest zdecydowanie bardziej atrakcyjny dla najemców. Co istotne, wciąż jednak pozostaje atrakcyjny również dla inwestorów – ocenia Jarosław Jankowski.
Duża konkurencja na rynku sprawia, że ceny najmu powierzchni biurowej powinny spadać. Dziś średnie stawki w budynkach klasy A wynoszą 20 euro za mkw. miesięcznie w centrum i 13 euro za mkw. miesięcznie poza centrum.