Młoda firma, aby okrzepnąć na rynku, musi w początkowym okresie funkcjonowania podjąć zdecydowane działania promocyjne w internecie. Klienci muszą dowiedzieć się o powstaniu nowego podmiotu, o jego wyjątkowej ofercie, a następnie dać się uwieść nowej propozycji.
Numerem jeden w promocji online w ostatnich latach jest content marketing. Jak przekonują eksperci z firmy LeadBullet, autorzy raportu „Polski rynek E-Commerce w Google. SEO 2014”, także ten rok i kolejne lata będą stały pod znakiem kreowania strategii content marketingu.
Content marketing idealnym rozwiązaniem dla start-upów
Autorzy badania kampanii promocyjnych stosowanych przez amerykańskie start-upy, specjaliści z firmy WP Curve, przekonują, że większość firm rozpoczynających działalność stawia właśnie na działania content marketingowe. Taką deklarację złożyło 89% badanych przedsiębiorców, a zaledwie 11% stwierdziło, iż nie stosuje takich strategii. W przypadku tej ostatniej grupy w 71% przypadków okazało się, że ich właścicielom lub pracownikom brakuje czasu na tworzenie wartościowych treści, które mogliby zamieszczać w sieci. Z tych deklaracji można wysnuć istotne spostrzeżenie, że w content marketingu jedną z największych inwestycji jest czas, który trzeba poświęcić na przygotowanie treści.
Przekonujące dla innych start-upów są deklaracje mówiące o zadowoleniu ze stosowanych strategii content marketingu. Takiego zdania jest 70% badanych (36% raczej zadowolonych oraz 34% bardzo zadowolonych).
Sprzedawaj historię swojej firmy
Wiedząc już, czy i dlaczego warto skorzystać z dobrodziejstw, jakie daje stosowanie content marketingu w promowaniu nowej firmy, należy zastanowić się, w jaki sposób można zacząć to robić. Ciekawą odpowiedź daje Patrik Dholakiya, współzałożyciel firmy E2M & MoveoApps. Jak wiadomo, jedną z lepszych metod budowania interesujących treści w content marketingu jest tzw. storytelling – publikowanie ciekawych, wciągających i angażujących czytelnika historii. Dholakiya zaleca, by opowiadać historię powstawania własnej firmy. I nie należy traktować tego zadania jako PR-ową sztuczkę, ale jako rzetelną pracę, której celem jest podzielenie się wartościami stojącymi za mozolnym procesem budowania twojej firmy. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest publikowanie krótkich materiałów wideo, w których początkujący przedsiębiorca będzie przedstawiał motywy uruchomienia firmy, problemy, z którymi musiał się zmierzyć i w jaki sposób je rozwiązał (źródło: http://www.entrepreneur.com/article/242080).
Buduj relacje z klientem długofalowo
Ali Schwanke, specjalistka ds. marketingu, przestrzega, żeby pamiętać, że w odróżnieniu od tradycyjnych form promocji content marketing nie jest działaniem jednorazowym. To nie jest akcja, którą można zaplanować np. na dwa lub trzy miesiące. Kampania content marketingowa właściwie nigdy się nie kończy. Przykładowo, jeżeli start-up posiada firmowego bloga, to trudno sobie wyobrazić, by po dłuższym czasie publikowania materiałów nagle przestał on funkcjonować (źródło: http://startupsavant.com/ideas-for-content-marketing-for-your-startup).
Content marketing i SEO idą w parze
Trzeba też pamiętać, że content marketing ma wpływ na SEO. Publikowanie materiałów na firmowej stronie WWW, blogu oraz na co najmniej kilku platformach społecznościowych powoduje nie tylko zwiększenie zasięgu postów, ale też zyskiwanie kolejnych linków z zewnętrznych serwisów.
Targetowanie behawioralne dla początkujących
Dla początkujących firm dobrym i niezbyt drogim rozwiązaniem może być używanie reklam kontekstowych lub reklam w portalach społecznościowych. Decydując się na płatną promocję tego rodzaju, zyskujemy bardzo potężne narzędzia docierania do konkretnych grup docelowych wyselekcjonowanych na podstawie ich wcześniejszych zachowań w sieci. Przekaz skierowany bezpośrednio do osób, które w określonym czasie wyszukiwały konkretne informacje, jest o wiele skuteczniejszy niż docieranie do słabo zidentyfikowanych, dużych audytoriów (źródło: http://mashable.com/2011/04/26/behavioral-targeting/).
Pomysłów na okrzepnięcie i rozwój start-upu jest zapewne nie mniej niż samych firm. Warto jednak korzystać z doświadczeń (pozytywnych i negatywnych) tych podmiotów, którym udało się przebić i odnieść sukces rynkowy.
AB S.A. połączy się ze spółką zależną REKMAN Sp. z o.o.
Zarząd spółki AB S.A. notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, ogłosił decyzję o planowanym przejęciu REKMAN Sp. z o.o.,...