Wersja do wydrukuSend by emailWersja PDF

Jak zmieniały się pensje Polaków?

Obrazek
10 września 2014

Według portalu wynagrodzenia.pl dochód przeciętnego robotnika budowlanego jest w stanie obecnie pokryć jedynie 80% wydatków trzyosobowej rodziny. W naszej historii zdarzały się również przypadki, że wysokość jego pensji w całości zapewniała byt jemu i jego bliskim. Od zawsze opłacała się praca za granicą. Zarobki w kraju były i są niższe od płac europejskich.


Wynagrodzenie piętnastowiecznych robotników wynosiło 115% kosztów utrzymania. Oprócz wydatków bieżących rodzina mogła sobie więc pozwolić na coś dodatkowego. Dużo lepsza była sytuacja rzemieślnika – 189%. Opłacało się więc uczyć rzemiosła, aby zwiększyć swoje dochody. Wraz z biegiem czasu następował również wzrost płac. W okresie dwudziestolecia międzywojennego pensje spadły. Taki stan rzeczy utrzymywał się do 1937 roku, po którym znów mogliśmy zaobserwować wzrost.

Zróżnicowanie zarobków uzależnione było również od miejsca zamieszkania. Pierwsza pozycja w tym rankingu należy się stolicy. Warszawa już od dawna kusiła wysokimi pensjami. Koszty utrzymania również są tu wyższe niż w innych miastach, mimo to praca jest tu bardziej opłacalna niż chociażby w Krakowie. Dotyczy to zarówno

rzemieślników jak i robotników.

Polskie płace zawsze wypadały blado na tle wynagrodzeń europejskich i jest tak do dzisiaj. Podczas gdy krajowy robotnik ledwo zaspokajał potrzeby rodziny, osobie na tym samym stanowisku w Londynie zostawało jeszcze ok 1/3 pensji.