28 mln rachunków bankowych, 26 mln klientów mających podpisaną umowę umożliwiającą korzystanie z bankowości internetowej i 3 mln aktywnych użytkowników bankowości mobilnej – tak wygląda rynek bankowy w Polsce wg raportu Bankier.pl i PRNews.pl za II kwartał 2014 roku.
28 mln rachunków bankowych, 26 mln klientów mających podpisaną umowę umożliwiającą korzystanie z bankowości internetowej i 3 mln aktywnych użytkowników bankowości mobilnej – tak wygląda rynek bankowy w Polsce wg raportu Bankier.pl i PRNews.pl za II kwartał 2014 roku.
Obecnie Banki w Polsce prowadzą 28 mln rachunków, łącznie z bankami spółdzielczymi i SKOK liczba ta przekroczyła 30 mln ROR. Niekwestionowanym liderem jest PKO Bank Polski, obsługujący prawie 6,4 mln kont, drugą pozycję zajmuje Bank Pekao SA – 3,6 mln kont, a trzecie BZ WBK – 3,4 mln. W stosunku do ubiegłego roku, banki zanotowały wzrost o 1,1 mln – najwięcej kont osobistych przybyło grupie Alior Banku, Getin Noble Banku i mBanku.
– Niektóre banki zaczęły porządkować bazę z tzw. martwych kont. To nieużywane rachunki, z których klienci przestali już korzystać. Banki podkreślają, że liczy się przede wszystkim jakość, a nie ilość kont. Niewykluczone, że ten trend nasili się jeszcze mocniej w niedalekiej przyszłości – mówi Wojciech Boczoń, ekspert Bankier.pl.
Banki w Internecie
Według informacji zebranych przez Bankier.pl i PRNews.pl, ponad 26 mln klientów ma podpisaną umowę o korzystanie z bankowości internetowej. W stosunku do danych zaprezentowanych przez banki rok temu zanotowano wzrost o 3,5 mln. Najwięcej klientów bankowości internetowej ma PKO BP – 6,6 mln, tuż za nim – mBank – 3,3 i BZ WBK – 2,7 mln.
– Bankowość internetowa jest już standardem, a dostęp do rachunku przez ten kanał oferują wszystkie banki. Widać jednak dużą różnicę między liczbą osób, które mają umowę o korzystanie z bankowości elektronicznej, a liczbą osób, które aktywnie korzystają z tego kanału. Nadal wiele osób woli obsługiwać swoje konto w placówce. Mimo tego, zatrudnienie w sektorze bankowym cały czas topnieje. Banki starają się skłonić klientów do samoobsługowego korzystania z rachunków, za pomocą elektronicznych kanałów dostępu – mówi Wojciech Boczoń, ekspert Bankier.pl.
Polacy coraz bardziej mobilni
Bankowość mobilna ma jest już ponad 3 miliony użytkowników. W ciągu ostatniego roku ich liczba wzrosła o ponad 1,3 mln osób. Z danych zebranych przez PRNews.pl wynika, że najwięcej mobilnych klientów mają: mBank, Pekao SA i PKO BP.
– Bardzo szybko przybywa klientów, którzy preferują obsługę konta z poziomu telefonu komórkowego. Ten trend dotarł także do sektora banków spółdzielczych. Już kilkadziesiąt banków oferuje ten kanał dostępu swoim klientom, a liczba użytkowników bankowości mobilnej w sektorze spółdzielczym przekroczyła 40 tys. osób. W odróżnieniu do banków uniwersalnych, które promują aplikacje mobilne, spółdzielcy wdrażają rozwiązania oparte o serwisy lite – komentuje Wojciech Boczoń, ekspert Bankier.pl.
Więcej na temat rynku bankowego w Polsce:
Firma Wader-Woźniak Sp. z o.o. w gronie Gazel Biznesu 2024!
Firma Wader-Woźniak Sp. z o.o. znalazła się w prestiżowym gronie laureatów Gazel Biznesu 2024 – rankingu wyróżniającego najbardziej dynamiczne polskie...